logo
obálka

Já to snadno zvládnu

Ing. Marek Záboj, Ph.D.
Vydavatel
Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta
Formát
FB
Jazyk
ISBN
978-80-7603-568-3
Tvorba publikace byla financována z projektu:

Grantový projekt, reg. č.: CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002105
Název: Rozvoj kompetencí v oblasti udržitelného rozvoje vedoucí ke snížení plýtvání potravinami
Zkrácený název: Smart Food

Název programu MHMP:

Operační program Praha – pól růstu ČR

Klíčová slova: reflexe genderového vyvážení v nakládání s potravinami, tvorba behaviorálních vzorců

Tematický okruh: Chytré vaření

Cíl: Představit žákům možnost, jak oni sami mohou začít sjídlem pracovat a pomocí jednoduchých praktických tipů je vybavit potřebnými znalostmi a dovednostmi pro jejich aktivní zapojení do boje s plýtváním potravinami. Dále okruh napomůže k potlačení projevů genderové diskriminace skrze společné participace při plnění úkolů spojených s nakládáním spotravinami a nasměruje žáky k převzetí zodpovědnosti za svoje chování ve vztahu k potravinám. Různé činnosti a úkoly by měly přirozeným způsobem probudit v žácích kladný vztah kpráci s potravinami, postupně rozvíjet jejich znalosti o vhodném zpracování a zacházení s různými druhy jídla. Žáci dostanou také možnost vymýšlet inovativní řešení problému spjatých s přípravou jídla, mohou potenciálně problém vnímat více jako osobní záležitost a přistupovat k němu více obezřetně, a to bez ohledu na pohlaví a jeho vnímané sociální role.

Geneze: Socializace působí plošně na všechny potomky podle genderu (co je v domácnosti vykonáváno kým), tak v obecné rovině domácích prací. Již Bourdieu (1984) hovoří například o voleném způsobu vaření, který je často nasměrován především habitem (Bourdieu, 2014). Stejně, jako obvykle zastávají práce v domácnosti spíše ženy (matky), tak můžeme podle mnohých studií citovaných Peñou a kol. (2010), konstatovat, že participace mladých dívek na domácích pracích je daleko častější, než u chlapců (Peña et al., 2010).
Jakákoliv mnohokrát opakovaná činnosti se ustálí ve vzorci, který může být bez větší námahy napodobován. Habitualizace dále znamená, že daná aktivita může být i v budoucnosti vykonávána stejně a také bez většího úsilí. Habitualizace činnosti poskytuje ulehčení od nutnosti vybírat, usměrňuje a optimalizuje činnost, vytváří návyk a ten následně stabilní zázemí, kde je umožněno svobodně tvořit (Berger & Luckmann, 1999).